malyj_gorgan (malyj_gorgan) wrote,
malyj_gorgan
malyj_gorgan

Голос жінки: коли його не чути

Минулого тижня мій начальник звільнився з роботи (тут уже основні бонуси вибрав , а там стартап з потенційним серйозним виграшем), то в дусі часу влаштували Zoom-прощання. Година неструктурованого але професійного смолл-тока в стилі "Чувак, ти весь такий класний, це були хороші три роки" або "А ти там будеш чим займатися?", плюс купа спогадів про спільне минуле: "А пам'ятаєш, як пару років тому ми їздили до клієнта, як вони всяку фігню хотіли, а ми ледве вивернулися" або "а як ми лажанулися з таким то проектом, ти потім на коліні за ніч альтернативний прототип клепав.... так не повіриш, він досі в продашені" і т. п. Чоловік сорок під'єдналося, з них мінімум четвертина жінок. А то і третина, причому, навіть не лише індуски і китаянки, хоча їх більшість.... (серед чоловіків, в принципі, теж :).) І от що цікаво: за всю годину запитань, коментарів, спогадів і травління байок про корпоративне минуле жодна з присутніх жінок нічого не розказала. Один раз щось почала говорити, але як то часом буває на великих телеконференціях, починає говорити одночасно кілька людей, потім вибирають почерговість: Їй, навіть, здається, сказали щось типу "go ahead", на що вона відповіла, що ні, "you go first", і так до неї черга і не дійшла. Лише в кінці, коли всі по черзі прощалися і бажали хорошого майбутнього, кілька жінок сказали чергові побажання, але ніякого індивідуального, такого, що запам'ятався би, вкладу в де факто team building розмову, жодна з жінок не зробила. Самі лише чоловіки, хоча, звичайно, далеко не всі чоловіки, але понад десяток учасників бесіди запам'яталося. Отаке життєве спостереження.

1. Упереджене око побачить в цьому сексизм і недружелюбну обстановку для жінок в STEM (природничі науки/технології/інженерія/математика). Не дають слова, мовляв. Моя реакція: це погляд упереджений і, м'яко кажучи, немудрий.
2. Менш примітивне упереджене око побачить в цьому сліди тисячоліть пригнічення і затуркування. Воно, звичайно, ці тисячоліття були направду, десь приблизно з початку історії, але над причинно-наслідковістю цьому окові ще треба попрацювати.
3. Око, упереджене в інший бік, можливо, побачить підтвердження ідеям, що жінкам-програмістам просто нема що сказати. З таким оком толком і знатися не хочу, бо то ще більш невірно.
4. Цікаво, що побачать інші, допустім, менш упереджені очі? У мене є ідеї, але ж цікаво, які ще бувають ідеї і враження.

Одне дотичне зауваженя: якщо подумати, аналогічні спостереження у мене були і раніше в наукових і технологічно корпоративних ситуаціях. Хоч і з винятками, але тих винятків було мало, а спостережень трохи було, хай я лише зараз то в голові систематизую. А от в товаристві, де я виріс, з ухилом в лінгвістику з вкрапленнями медицини або, якщо STEM, то викладання, жіночі і чоловічі голоси було чути практично порівну. Отак от.

Crosspost from https://malyj-gorgan.dreamwidth.org/139443.html
Tags: на злобу дня, навіть не знаю який би ще теґ поставити
Subscribe

 • Що спільного між масками і антропонімами?

  ( навіяно новинами) Заборона відвідувати якісь місця без масок... Заборона забороняти відвідувати якісь місця без масок... А слабо вийти на наступний…

 • Чи є результати експерименту?

  Подумав, що півтора року локдауну влаштували прекрасний натурний експеримент з міжгендерних і міжрасових стосунків, принаймні, серед американських…

 • Хробаки

  Я часом щось пробую комусь сказати, але ніц не виходить. Особливо, коли послухаєш, як воно насправді все можна сказати в трихвилинній казочці.…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments